Psoriáza: Druhy, miesta výskytu a ako sa o ne starať

24.06.2013 21:14

Existujú rôzne formy psoriázy, ktoré sa odlišujú podľa miesta výskytu a vzhľadu ložiska. Výskyt a rozloženie psoriatických ložísk sú rôznorodé. Kým niekto má iba jedno ložisko na určitom mieste tela, iní sú postihnutí chorobou po celom tele. V 60 až 70 percentách je ochorenie sprevádzané svrbením.

psoriáza, vyrážka, koža, exém

                                                                                    Autor: SHUTTERSTOCK

Ak sú psoriázou postihnuté ruky, treba zabrániť opakovanému kontaktu s chemikáliami a látkami, ktoré môžu viesť k ďalšiemu zvýšeniu citlivosti kože.

 

 

Dermatológovia zaraďujú pod termín „psoriáza“ 6 až 7 rôznych klinických stavov, ktoré treba navzájom odlíšiť.
- Podľa druhu lézie sa ochorenie delí na podskupiny

  • Ložisková psoriáza – psoriasis vulgaris je klinický názov pre ložiskovú psoriázu. Vulgaris znamená „ľudová“ a psoriasis vulgaris je najčastejšia forma psoriázy, postihujúca 95 percent ľudí s týmto ochorením. Choroba sa môže vyskytovať na rozličných miestach tela a lézie sa odlišujú podľa miesta ich výskytu. Líšia sa počtom a veľkosťou a môžu byť tenké i hrubé. Škrabanie má za následok objavenie sa drobných kvapôčok krvi. Ložiská sa často nachádzajú na vonkajšej strane horných a dolných končatín, najmä na oboch lakťoch alebo kolenách. Postihnutá však môže byť akákoľvek časť tela. Ložiská môžu mať určitý tvar a sú vždy presne ohraničené.
  • Psoriasis guttata. Namiesto rozsiahlych hrubých ložísk sú pre túto formu psoriázy typické malé červené šupinaté bodky, ktoré vyzerajú ako kvapky vody rozprsknuté po tele. Častejšie sa vyskytuje viac u detí vo včasnej dospelosti, ako v neskoršom období dospievania. Začiatok choroby je výrazne previazaný so streptokokovou infekciou horných dýchacích ciest. Tento typ má sklon spontánne zmiznúť po niekoľkých týždňoch a môže sa opätovne objaviť v rovnakej podobe alebo ako klasická ložisková psoriáza.
  • Psoriasis nummularis sa vyznačuje okrúhlymi ložiskami s priemerom až niekoľkých centimetrov. Tvarom a veľkosťou sa podobajú minci.
  • Psoriasis pustulosa. Tento druh postihuje menej ako 10 percent pacientov. Môže sa objaviť ako komplikácia ložiskovej psoriázy, ako dôsledok užívania alebo náhleho vysadenia istých liekov. Lézie charakterizujú skalené pľuzgieriky naplnené hnisom, bez prítomnosti infekcie. Najčastejšie bývajú postihnuté dlane rúk, šľapy, prsty a nechty.
  • Psoriasis erythrodermica postihuje väčšinu plochy tela a kožu pokrývajú červené, odšupujúce sa plochy. Ojedinele sa môžu vyskytnúť na postihnutých plochách pľuzgieriky so sterilným hnisovým obsahom.
  • Psoriasis arthritica. Po niekoľkých rokoch od vypuknutia psoriázy môže pacienta postihnúť psoriasis arthropatica. Ide o zápalovú, chronickú artritídu s rôznym stupňom postihnutia kĺbov.

Miesta výskutu a starostlivosť o ne

Psoriáza sa môže vyskytovať na všetkých častiach kože. V závislosti od miesta výskytu sú jej prejavy rôzne.

Nohy
- Prečo sú nohy náchylné na vznik psoriázy? Hrubá koža na chodidlách chráni cievy, nervy a svaly. Ak sa zapáli koža na prstoch a pätách, vytvára sa hrubá vrstvu odumretej kože, výsledkom čoho je bolestivá a popraskaná koža. Cez praskliny môžu ľahko preniknúť baktérie a zápal sa rozšíri. Problém majú najmä pacienti s nadváhou, vysokí, s plochými nohami a pacienti so zamestnaním, ktoré vyžaduje dlhé státie. Činnosti ako beh a aerobik môžu tiež zhoršiť zápal.
- Nohy môžu opuchnúť v dôsledku rozšírených žíl na predkoleniach. Dôjde k napnutiu kože a zvyšuje sa riziko vzniku psoriázy v tejto oblasti.
- Pri vzplanutí ochorenia namáčajte nohy aspoň 3× denne po 10 minútach v slanej vode. Roztiahnite prsty, aby sa celé nohy dostali do kontaktu s vodou. Zvýšenú pozornosť venujte medziprstovým priestorom.
- Koža na pätách je často suchá a popraskaná, odporúča sa každý večer navliecť na nohy igelitové vrecko, v ktorom sa koža zvlhčí a zmiernia sa jej praskliny.
- Ak sa choroba prejaví na nohách, mali by ste nosiť ľahkú, pohodlnú obuv, ktorá netlačí. Uprednostnite radšej kožu pred syntetikou.
- Noste len bavlnené pančuchy či ponožky.

Ruky
- Psoriáza na rukách nie je veľmi častá.
- Ak sú postihnuté ruky, treba zabrániť opakovanému kontaktu s chemikáliami a látkami, ktoré môžu viesť k ďalšiemu zvýšeniu citlivosti kože.
- Stav môžu zhoršiť aj niektoré alergie.
- V 50 percentách prípadov sú postihnuté aj nechty, ktoré zhrubnú, zbelejú a v dôsledku suchosti sa objavia priečne pruhy.
- Ak je postihnutá koža okolia nechtov, nedokáže naďalej plniť funkciu ochrannej bariéry. Zápal sa potom môže rozšíriť do oblasti pod nechtom. Lézie pod nechtom sa hoja ťažko, pretože sa k nim nedostane vzduch. Psoriáza môže postihnúť aj končeky prstov. V takom prípade to môže sťažiť činnosti, ktoré vyžadujú jemné pohyby rúk.
- Starostlivosť o nechty, ktoré boli poškodené psoriázou, je náročná. Lepšie je používať klieštiky ako nožnice. Chráňte pred poškodením nechtové lôžko a kožu okolo neho. Udržujte nechty krátke, dlhšie sú náchylnejšie na infekciu.
- Ak sú postihnuté dlane, koža ľahko praská a môžu do nej preniknúť baktérie. Ak máte popraskané dlane, môžete si ich počas vykonávania domácich prác či opráv chrániť rukavicami alebo nepriedušným „igelitovým“ vreckom, pevne stiahnutým okolo zápästia. Rukavice a vrecko vytvoria za niekoľko hodín vlhké prostredie, koža zmäkne a stane sa pružnejšou.
- Vypracujte si návyk nosiť rukavice, keď sa ruky dostávajú do kontaktu s nečistotou, chemikáliami, tekutinami a podobne.

Kožné záhyby
- Vo všetkých kožných záhyboch, najmä v oblastiach so silným potením, sa vytvára vlhké prostredie. Koža nemá kontakt so vzduchom, zvyšuje sa teplota a vlhkosť. Z tohto dôvodu sa psoriáza vyvíja rýchlejšie za ušami, pod prsníkmi, v podpazuší, v pupku, ako aj v okolí genitálií.
- Vždy, keď je to možné, noste voľné a pohodlné oblečenie. Najlepším materiálom je bavlna alebo zmes bavlny a umelých vlákien. Snažte sa vyhnúť noseniu podprsenky s kosticou, pretože zvyšuje riziko potenia. Vždy po umývaní nezabudnite dôsledne vysušiť kožné záhyby. Ak treba, použite papierové vreckovky aby ste mali istotu, že aj malé záhyby sú kompletne suché.

Tvár
- Psoriáza na tvári je pomerne vzácna.
- Pri ošetrení tváre by ste mali používať nedráždivé a jemné produkty určené na starostlivosť o citlivú pleť.
- Zvyknite si osušiť pleť ľahkými dotykmi, poklepávaním, nie trením.
- Následne použite krém na hydratáciu. Veľmi dôležité je to v zime a pri suchom vzduchu, keď je koža dehydratovaná.
- Suchý vzduch a nedostatočná ventilácia nerobia psoriatickej koži dobre. Cigaretový dym alebo chemické výpary môžu tiež zhoršiť zápal. Odporúča sa zvýšená pozornosť aj pri používaní kuchynského a priemyselného oleja, s ktorým môže prísť koža do kontaktu.
- Koža na tvári je jemná. Ak trpí psoriázou, je výrazne citlivejšia na počasie ako zvyčajne a ťažšie sa prispôsobuje teplotným výkyvom. Vietor a dážď na jeseň a v zime kožu vysušujú. Pred odchodom z domu by ste na tvár mali naniesť ochranný krém a vziať si čiapku alebo šál.
- Teplo a slnečné lúče na jar a v lete môžu tiež zhoršiť zápal. Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu, aby ste sa nespálili. Používajte vhodný opaľovací krém.

Vlasy
- Pre kožu je normálne, že sa odšupuje. Ak však produkuje príliš veľa odumretých kožných buniek, môžu vzniknúť lupiny. Tieto sú neškodné a dajú sa ošetriť medicinálnymi šampónmi. Pri psoriáze sú však väčšie a viditeľnejšie.
- Ložiská na zátylku alebo za ušami často silne svrbia. Aj keď škrabanie vedie k dočasnej úľave a je ventilom pre stres, v skutočnosti zhoršuje stav ochorenia.
- Koža na zadnej strane ušných lalôčikov je relatívne citlivá. Je menej vystavená vzduchu a slnku, a preto má vyšší sklon k vlhnutiu. To znamená, že v prípade zápalu je zvýšené riziko osídlenia baktériami. Nezabúdajte po umytí vysušiť obe strany ušných lalôčikov.
- Časté česanie môže zvýšiť zápal pri vlasovom korienku. K najintenzív­nejšiemu podráždeniu dochádza v oblasti rozhrania vlasov a tváre, na cestičke vo vlasoch a na zátylku, čo má za následok zápalové zmeny vlasového folikulu.
- Snažte sa vždy jemne umyť a osušiť vlasy a pokúste sa vyhnúť škriabaniu alebo poraneniu ložísk. Dôkladne osušte kožu za ušami a na oboch stranách ušných lalôčikov. Nenastavujte fén na najvyšší výkon a majte ho vo vzdialenosti 30 cm od hlavy. Vyhnite sa používaniu natáčok a kuliem, pretože ťahajú a vysušujú.
- Používajte kefu s prírodnými štetinami namiesto s umelými.
Autor článkur: Dorota Hudecová

Zdroj: psorinfo.sk